Wyruszyła XXVII Ełcka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Dziś rano wyruszyła XXVII Ełcka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Na ponad 500-kilometrową trasę pątnicy wyszli na trasę po Mszy św. w ełckiej katedrze. Liturgii przewodniczył bp Jerzy Mazur przy licznej koncelebrze kapłanów, którzy wyruszają na szlak.

– W tym roku wyruszamy pod hasłem: „W mocy Bożego Ducha”. Mówię wyruszamy, bo zaliczam się w tym roku do drugiej grupy pielgrzymów tzw. pielgrzymów duchowych. Będę razem z tysiącami naszych diecezjan i wiernych trasy pielgrzymkowej duchowo pielgrzymował, aż dojdziemy na Jasną Górę – podkreślił w homilii bp Mazur.

Biskup ełcki zauważył ogromną rolę Maryi w procesie pielgrzymowania i formacji ludzkiego serca. – To Ona prowadzi nas do Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego, to Ona prowadzi nas do Jezusa Chrystusa Miłosiernego, to Ona prowadzi nas do Jezusa Chrystusa Eucharystycznego, to Ona prowadzi nas do Jezusa Chrystusa nauczającego, modlącego się…. Idźmy do Maryi w mocy Bożego Ducha a Ona prowadzi nas do swojego Syna Jezusa Chrystusa. To jest Jej wielkie zadanie, wielka rola – zbliżyć człowieka do Boga.

Pielgrzymom wyruszającym w drogę kaznodzieja zadał pytanie: – Czy macie pragnienie, marzenia? Czy chcecie ofiarować się Bogu? Wychodzicie z miasta biskupiego, któremu patronuje św. Jan Paweł II. Pragnę przypomnieć jego słowa wypowiedziane 20 lat temu: „Odwagi! Bóg jest z wami…..”. Zachęcał do otwarcia się na Pana Boga, do odkrywania siebie na modlitwie, do wzywania Ducha Św. w chwilach słabości.

. Łukasz Kordowski, kierownik pielgrzymki wręczył karty Przyjaciela XXVII EPP na Jasną Górę kapłanom, którzy z różnych przyczyn nie mogę wziąć udziału, ale swoją ofiarnością i modlitwą wspierają pątników. Wyraził też wdzięczność mieszkańcom Ełku, którzy przyjęli na nocleg pielgrzymów przybywających z Gołdapi, Olecka i Suwałk. Kierownik pielgrzymki zachęcał do dołączenia na dowolnym odcinku pielgrzymowania. – Jeśli w twoim sercu budzi się pragnienie podjęcia pielgrzymki, spakuj się i chodź z nami. Podczas naszego pielgrzymowania uczymy się i doświadczamy czym jest zaufanie Panu Bogu – zachęca ks. Kordowski. Wszyscy, którzy nie mogą wyruszyć na pielgrzymkę są zaproszeni, aby stali się duchowymi pielgrzymami. Zwłaszcza do Ełczan biskup skierował szczególne zaproszenie, aby codziennie gromadzili się w katedrze ełckiej o godzinie 21.00 na pielgrzymkowy Apel Jasnogórski. –Niech będzie to modlitewna łączność z naszymi pielgrzymami oraz szczególne spotkanie i formacja duchowych pielgrzymów – mówił bp Mazur, który przejdzie trasę pierwszego dnia pielgrzymki.

Pielgrzymka diecezji ełckiej przejdzie ponad 500 km. Na Jasną Górę pątnicy dotrą 11 sierpnia (niedziela) ok. godz. 10:30. Polskę przemierzają w sześciu grupach: Augustów, Jaćwingowie – Ełk, Jaćwież – Giżycko, Galindia- Pisz, Sambia, Suwałki.

ks. kz

Podobne wpisy