Pielgrzymi z Diecezji Ełckiej dotarli na Jasną Górę (2019)

Wymęczeni kilkunastodniowym marszem, ale szczęśliwi i duchowo umocnieni. Były chwile wielkich radości, ale też zwątpienia. Dziś szczęśliwi pątnicy doszli do Częstochowy. Przynieśli przed Obraz Matki Bożej na Jasnej Górze nie tylko bąble na stopach i zdarte buty, ale przede wszystkim swoje intencje. A te są bardzo różne. Od podziękowań za zdaną maturę po prośby o zdrowie i nawrócenie dla bliskich.

W niedzielę, 11 sierpnia, na szczyt jasnogórski, do Matki Bożej Częstochowskiej dotarła XXVII Ełcka Pielgrzymka Piesza. Pielgrzymów powitał Biskup Ełcki Jerzy Mazur, oraz liczna grupa diecezjan, która dojechała autokarami na wspólną Eucharystię dziękczynną.

W tym roku pątnikom towarzyszyło hasło „W mocy Bożego Ducha”.  Właśnie to odniesienie do działania Ducha Świętego motywuje wielu z pielgrzymów. Dają temu wyraz w prośbach zanoszonych Matce Bożej na Jasną Górę.

„Nareszcie u Mamy! Pielgrzymka to dla mnie droga. Czasem trzeba wiele przejść, żeby zrozumieć, co jest ważne. Mamie przyniosłem intencje za swoich najbliższych, którzy odwrócili się od Boga, których droga jest zupełnie inna. I tak, jak usłyszałem w jednej z konferencji w czasie pielgrzymki: trzeba wiedzieć dokąd się zmierza” – mówi Kuba z Suwałk

Pielgrzymi wyruszyli z Ełku 28 lipca, by po przejściu ponad 500 km. pokłonić się naszej Matce, Królowej Polski. Pątnicy pielgrzymowali w sześciu grupach: Suwałki, Augustów, Sambia – Gołdap – Olecko, Galindia – Pisz, Jaćwingowie – Ełk, Jaćwież – Giżycko. W tym roku, w pielgrzymce z diecezji ełckiej na Jasną Górę wzięło udział 510 pielgrzymów, w tym 15 księży, 7 sióstr zakonnych, 14 kleryków WSD, 6 pielęgniarek i 3 ratowników medycznych. Najmłodszym pielgrzymem była 2-letnia Lidia, najstarszym 83-letni Leon. „Przeważają ludzie młodzi, którzy stanowią około 80 procent całej grupy. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę, że trasa ełckiej pielgrzymki jest jedną z najdłuższych w Polsce” – mówił ks. Łukasz Kordowski, kierownik pielgrzymki. Grupa z Suwałk szła najdłużej, bo 17 dni i miała do pokonania 560 km, natomiast najliczniejsza była grupa z Pisza licząca ponad 170 osób. W tym roku,  pielgrzymów z diecezji ełckiej na Jasnogórskich Wałach witała także grupa młodzieży z europejskiej części Rosji i Syberii z bp. Klemensem Pikielem. Młodzi ludzie od 12 do 16 sierpnia będą przebywać na terenie diecezji ełckiej.

„Pielgrzymując można lepiej poznać Kościół, bardziej zrozumieć istotę chrześcijaństwa, swojej wiary. Wystarczy zaufać Panu Bogu, uwierzyć w Jego siłę, a On się wszystkim zajmie. Dziś przynieśliśmy Matce intencje, pragnienia, dziękczynienia. To wszystko co jest treścią naszego życia, naszych codziennych spraw” – mówi dla KAI ks. Eryk Szamotowicz, przewodnik Grupy Augustowskiej.

Ełcka Pielgrzymka Piesza jest jedną z najdłuższych pielgrzymek zmierzających do Częstochowy. „Czasem na pielgrzymce można się czuć dobrze fizycznie ale to nie znaczy, że uniknie się trudu pielgrzymowania. Intencja wymaga trudu” – mówi Aneta z Ełku, która razem z innymi pielgrzymami dotarła do Częstochowy. Pielgrzymi dziękowali również Bogu za dar wspaniałej gościnności i życzliwości od ludzi, którzy przyjmowali ich na nocleg i podejmowali posiłkiem: „Gdy siedzieliśmy z gospodarzami na jednym z noclegów, 9 letnia dziewczynka powiedziała, że rok czekała na pielgrzymów. To było naprawdę super. Chwała Panu!” – wspominali

Podczas Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu homilię w języku polskim i rosyjskim wygłosił bp Jerzy Mazur. „W mocy Ducha Świętego przybyliśmy do Ciebie o Maryjo, Matko Jezusa Chrystusa i nasza Matko. Jesteśmy, bo zeszliśmy z kanapy i weszliśmy w buty pielgrzymie. Jesteśmy, bo pragniemy by spełniały się nasze marzenia bycia blisko Boga, spotkania się z Chrystusem. Wołaliśmy ma trasie tej pielgrzymki i wołamy tutaj – Maryjo prowadź nas do Twego Syna i pomagaj nam abyśmy zawsze byli gotowi na spotkanie z Nim” – mówił w homilii bp Mazur – „Pragniemy, aby ten nasz pielgrzymi trud był dla Ciebie nasza Matko i nasza Królowo także naszym przeproszeniem Ciebie za to, co niedobrzy ludzie czynią w ostatnich miesiącach z Twoim Wizerunkiem, że został zeszpecony, ubarwiony tęczowymi kolorami, za to, że wyszydzona zostałaś i wyrzucona na śmietnik, za profanację Twojego świętego Wizerunku. To wszystko napełniło i napełnia nas ludzi wierzących bólem i niepokojem, dla których Twój Święty Jasnogórski Wizerunek jest świętością.  Pragniemy także dzisiaj modlić się o przemianę serc osób zagubionych, niewierzących, wrogów Kościoła katolickiego. Wybacz im Matko i wyprowadź z tego zła – dobro. Dodaj nam siły i wypraszaj nam moc Ducha Świętego byśmy nie ulegali ideologiom, które chcą opanować nasze dusze, serca i umysły, byśmy nie ulegli ideologii gender i ‘zarazie tęczowej’”.

Biskup ełcki podkreślał znaczenie Maryi jako Matki w życiu każdego człowieka, w czasie trudu pielgrzymowania. Zachęcał, aby wpatrując się w Maryję uczyć się od Niej jak żyć wiarą i jak zawierzyć siebie Bogu, jak pokonywać trudności, problemy w drodze do Królestwa Niebieskiego i jak pomagać innym w trwaniu na tej drodze i powrotu na nią. Wskazywał, że w dzisiejszych czasach naszym wielkim zadaniem jest życie Słowem Bożym i wcielanie go w życie.

Na zakończenie Eucharystii słowa podziękowań wypowiedział bp Klemens Pikiel: „My dzisiaj usłyszeliśmy słowa, że przyszliśmy do Domu. Ja wiem, że dom jest tam gdzie jest rozumiany. Maryja mnie rozumie. Chcę wam zadać pytanie, czy macie Maryję w waszym domu, czy wy rozumiecie Maryję? Czy w waszym domu jest Bóg? Bardzo by się chciało, byśmy na te pytania nie odpowiadali słowami ale życiem”.

Motywem przewodnim konferencji była Trzecia Osoba Trójcy Świętej – Duch Święty, działania i Jego rola w życiu człowieka, jak również nawrócenie naszych serc.

Podczas wspólnego pielgrzymowanie pątnicy modlili się o asystencję Ducha Świętego dla tych, którzy stoją przed ważnymi wyborami życiowym, jak również dziękowali za dar osoby św. Jana Pawła II, który 20 lat temu nawiedził diecezję ełcką.

Pielgrzymka dobiegła końca. Przynajmniej ta w wymiarze drogi pokonywanej codziennie pieszo. Teraz czas na pielgrzymkę duchową. Ta nigdy się nie kończy, codziennie przemierzając kolejne odcinki wiary. „Cała pielgrzymka była tym czasem by dać się dotknąć Chrystusowi. Także tutaj u Matki Bożej Częstochowskiej mówię wam: Dajcie się dotknąć Jezusowi. Dajcie się dotknąć Jezusowi słowem, które kieruje do was wszystkich. Jezus zachęca nas, abyśmy się nie bali, nie lękali, ale uwierzyli w miłość Boga ku nam. Jesteś iskrą. Możesz rozpalić świat i rozprzestrzenić ogień Ducha Świętego w całej ludzkości. Głoś światu, że Jezus żyje. Ufaj. Jesteś cenny dla Boga. On cię potrzebuje. Wołajmy: Maryjo, prowadź nas, bo Ty znasz drogę!” – nawoływał biskup Mazur.

Pielgrzymi zakończyli swoje spotkanie u Pani Jasnogórskiej Apelem Jasnogórskim oraz Drogą Krzyżową na Wałach Jasnogórskich.

Od 29 lipca do 11 sierpnia w ełckiej katedrze trwało duchowe pielgrzymowanie w ramach  XXVII Ełckiej Pielgrzymki Pieszej. Pielgrzymi duchowi, którzy z różnych przyczyn nie mogli uczestniczyć fizycznie w pielgrzymce, towarzyszyli pątnikom włączając się we wspólną modlitwę poprzez udział w modlitwie różańcowej i Apelu Jasnogórskim. „W czasie duchowego pielgrzymowania rozważaliśmy treści towarzyszące tegorocznym pielgrzymom. Taka forma duchowej łączności z pielgrzymami była bardzo potrzebna szczególnie osobom starszym, chorym i tym wszystkim, którzy z rożnych przyczyn nie mogli pójść pielgrzymim szlakiem”-mówił ks. Adrian Sadowski, wikariusz parafii katedralnej.

rr

Podobne wpisy