Wyruszyła XXVIII Ełcka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

„To nie twoja droga jest trudna, ale to trudności są twoją drogą – to klucz do tak wielu sytuacji i zdarzeń” – mówił podczas Mszy św. o godz. 7.00 w ełckiej katedrze bp Adrian Galbas, biskup pomocniczy diecezji ełckiej. Godzinę później pątnicy wyruszyli pieszo na Jasną Górę.

Pielgrzymka inna od innych. Nie 400 jak zazwyczaj bywało, ale 13 osób, 28 lipca 2020 r. wyruszyło z Ełku na pątniczy szlak.  W tym roku, ze względu na obostrzenia, trudne do spełnienia wymogi sanitarne podane przez Głównego Inspektora Sanitarnego oraz bezpieczeństwo pątników i gospodarzy, w drogę ruszyli jedynie księża przewodnicy poszczególnych grup. „Bardzo często w ostatnich miesiącach się słyszy, że „miało być a nie ma”, „miało się zdarzyć a się nie zdarzyło”.

Na szczęście, nie można tego powiedzieć o kolejnej, bo już XXVIII Ełckiej Pieszej Pielgrzymce, która jak miała być, tak jest. Cieszymy się, że księża zdecydowali się pójść do stóp Matki Bożej na Jasnej Górze w swoim, ale też i w naszym imieniu, niosąc swoje i nasze intencje. Rozpoczynamy tę pielgrzymkę od Mszy św. w naszej ełckiej katedrze, gdzie Maryi Matce Bożej Fatimskiej chcemy ją powierzyć” – mówił bp Adrian Galbas, biskup pomocniczy diecezji ełckiej w ełckiej katedrze w czasie Mszy św. inaugurującej  XXVIII Ełcką Piesza Pielgrzymkę na Jasną Górę.

Kapłani z Ełku, Suwałk, Augustowa, Gołdapi i Olecka, 500-kilometrowa trasę zakończą 11 sierpnia. Na trasie dołączą też duchowni z Pisza i Giżycka. To jedna z najdłuższych pielgrzymek pieszych do Częstochowy.

Liturgii przewodniczył bp Adrian Galbas przy koncelebrze kapłanów, którzy wyruszają na szlak. W homilii biskup zachęcał pątników, żeby szli na Jasną Górę z konkretnymi intencjami. Tłumaczył, że „na pielgrzymce nie da się być „jakoś”, a tym bardziej nie da się być „byle jak”. „Pielgrzymka jest wielką lekcją pokory, prawdy i zaufania.  To katecheza, która uczy cierpliwości. Dni pielgrzymowania będą okazją, aby dogrzebać się do własnego wnętrza. Niech to pielgrzymowanie będzie czasem waszej przemiany, czasem nawrócenia” – wskazywał biskup, który towarzyszy pątnikom w pierwszym dniu pielgrzymki.

W słowie skierowanym do pielgrzymów i zebranych w katedrze kaznodzieja odwoływał się do dzisiejszego Słowa, wskazując, że wyruszający dziś kapłani nie będą błąkać się po kraju, bo mają jasno określony kierunek swojej wędrówki. W czasie, kiedy tak mocno atakowani są duchowni, Ci, którzy dziś wyruszają, stają się nadzieją.

„Jeżeli jakiekolwiek trudności zewnętrzne, czy wewnętrzne cię zatrzymają, to nie pójdziesz dalej. Jeżeli dasz się im sparaliżować, to one cię zniszczą. Ale może być tak, że trudności potraktujesz jak pomost, jak kładkę poprzez która możesz zrobić następny krok do celu. Pamiętaj, że to nie twoja droga jest trudna, ale to trudności są twoją drogą – to klucz do tak wielu sytuacji i zdarzeń”-  tłumaczył biskup i zachęcał pątników, aby podczas pielgrzymki zapalali w sobie ogień miłości i nieśli go innym i „aby każdy był jak ziarno, z którego jest kłos i chleb, którym można karmić się i dzielić z innymi”.

Kierownik pielgrzymki ks. Łukasz Kordowski podkreślał, że pielgrzymka to rekolekcje w drodze przeniknięte duchem modlitwy, miłości i mężnego znoszenia trudów wędrówki. Wszyscy, którzy nie mogą wyruszyć na pielgrzymkę są zaproszeni, aby stali się duchowymi pielgrzymami. „Każdego dnia o godzinie 21:00 w łączności duchowej z Jasną Górą będziemy brali udział w Apelu Jasnogórskim. Apel Jasnogórski będzie transmitowany z różnych kościołów naszej diecezji, trasy pielgrzymkowej oraz kaplicy cudownego obrazu na Jasnej Górze” — mówił ks. Łukasz Kordowski.

Pielgrzymka diecezji ełckiej przejdzie ponad 500 km. Na Jasną Górę pątnicy dotrą 11 sierpnia (wtorek) ok. godz. 10.30.

Podobne wpisy