Sprawozdanie z XXVI EPP na Jasną Górę (2018)

W roku 2018 w dniach: 28 VII do 11 VIII odbyła XXVI Ełcka Pielgrzymka  Piesza na Jasną Górę. Przebiegała ona pod hasłem: ”Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Wzięło w niej udział 450(rok poprzedni: 533) uczestników: 262 siostry, 179 braci, w tym: 22 księży, 6 sióstr zakonnych, 7 kleryków, 9 pielęgniarek oraz 1 lekarz.

L.p.

Nazwa grupy

Przewodnik

Liczba

1.   

Augustów

Ks. mgr Maksymilian Barwikowski

63

3.

Jaćwingowie Ełk

Ks. mgr Arkadiusz Dardziński

Ks. mgr Robert Galicki

90

4.

Jaćwież  Giżycko

Ks. mgr Piotr Swędrowski

Ks. mgr Marcin Jakubowski

51

5.

Galindia Pisz

Ks. mgr Krzysztof Pachucki

120

6.

Sambia Gołdap + Olecko

Ks. mgr Wojciech Kondratowicz

Ks. mgr Rafał Hrynko

64

7.

Suwałki

Ks. mgr Marek Godlewski

53

 

Kierownik:              Ks. mgr Łukasz Kordowski

Zast. Kierownika    Ks. mgr Karol Czaplicki

Kwatermistrz:         Ks. mgr Maciej  Cieślukowski

Ojciec duchowny:   Ks. dr Jacek Graszk

Pilot:                       Ks. mgr Arkadiusz Gutowski

 

Tegoroczna Jubileuszowa XXVI EPP na Jasną Górę przebiegała pod hasłem: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” i jej tematyka w sposób szczególny związana była z Trzecią Osobą Trójcy Przenajświętszej. Pielgrzymi przez ten czas uświadamiali sobie ogromne znaczenie Ducha Świętego w ich codziennym życiu.

Równie ważnymi motywami pątniczych rozważań była pokuta i nawrócenie naszych serc, żywot św. Stanisława Kostki, rozeznawanie powołania do Służby Bogu i Kościołowi oraz wdzięczność za 100 lat niepodległości Ojczyzny. Jak co roku pielgrzymi mogli także wysłuchać konferencji o tematyce biblijnej.

Pielgrzymi modlili się w intencjach Kościoła Diecezjalnego, za Ojczyznę, za katolickie rodziny, w intencjach misyjnych oraz w intencjach osobistych. Ważną tematyką było także duchowe przygotowanie do ŚDM w Panamie w roku 2019.

W kościele w Gąsewie miało miejsce nabożeństwo pokutne oparte o życie św. Stanisława Kostki. Istniała wtedy możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty. W czasie trwania spowiedzi pielgrzymi adorowali Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

Pielgrzymkę rozpoczął Eucharystią i wygłoszonym Słowem Bożym Jego Ekscelencja Biskup Ełcki Jerzy Mazur SVD. Ksiądz Biskup towarzyszył nam także w Farze ostrołęckiej, Mykanowie oraz na Jasnej Górze sprawując Eucharystię w intencji pielgrzymów oraz głosząc Słowo Boże.

W Pułtusku XXVI Ełcką Pielgrzymkę Pieszą odwiedził J.E. Ks. Bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej. Podczas sprawowanej przez Niego Eucharystii wygłosił do pielgrzymów homilię i na dalszy pielgrzymi trud udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

 

Podobne wpisy