Pielgrzymi z diecezji ełckiej wyruszyli na Jasną Górę

W dniu dzisiejszym, wczesnym rankiem zgromadzili się na Mszy św. w katedrze ełckiej pielgrzymi, aby rozpocząć XXVI Ełcką Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Tegorocznym zmaganiom pątników towarzyszy hasło: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Wspólnej Eucharystii przewodniczył bp Jerzy Mazur przy licznej koncelebrze kapłanów, którzy wyruszają na szlak.

Trwamy w Roku św. Stanisława Kostki. Ten szczególny Patron, jak zauważył biskup: „uczy nas, że aby osiągnąć cel, potrzeba nieraz dużego wysiłku, pokonania słabości. Niech św. Stanisław będzie wam przykładem i zachętą do codziennego wysiłku, pielgrzymowania z nadzieją”.

Zachęcając do pielgrzymowania w konkretnych intencjach bp Mazur powiedział: „Weźcie do plecaka i do waszych serc wszystkie intencje naszej diecezji. Powiem wam jedno, jeśli masz mocne intencje, które chcesz omadlać i ofiarować cały trud pielgrzymi w tych intencjach, to dojdziesz z radością na Jasną Górę.”

„Niech to pielgrzymowanie będzie czasem waszej przemiany, czasem nawrócenia. Niech to będzie czas większego uświadomienia sobie, że „jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Życzę wam, byście na tej pielgrzymce doświadczyli bliskości Chrystusa Miłosiernego, Eucharystycznego, który kroczy obok ciebie i trzyma cię za rękę, który zna ciebie po imieniu. Odnówcie relacje z Chrystusem. Odnówcie relacje z drugim człowiekiem. Poznajcie siłę zaufania Bogu”- zachęcał biskup ełcki.

Ks. Łukasz Kordowski, kierownik pielgrzymki wręczył karty Przyjaciela XXVI EPP na Jasną Górę kapłanom, którzy z różnych przyczyn nie mogę wziąć udziału, ale swoją ofiarnością i modlitwą wspierają pątników. Przypomniał uczestnikom zasady bezpiecznego pielgrzymowania. Każdego roku w większych miejscowościach ełckie grupy otrzymują eskortę policyjną. „Chyba nikt na świecie nie ma tylu przyjaciół co Ełcka Piesza Pielgrzymka” – mówił ks. Kordowski. Wyraził wdzięczność mieszkańcom Ełku, którzy przyjęli  na nocleg pielgrzymów przybywających z Gołdapi, Olecka i Suwałk.

Kierownik pielgrzymki zachęcał do dołączenia na dowolnym odcinku pielgrzymowania. Mówił: „Jeśli w twoim sercu budzi się pragnienie podjęcia pielgrzymki, spakuj się i chodź z nami. Podczas naszego pielgrzymowania uczymy się i doświadczamy czym jest zaufanie Panu Bogu”.

Na zakończenie biskup wyraził wdzięczność za zorganizowanie pielgrzymki. Zapewnił, że jak tylko będzie to możliwe, będzie starał się dołączać na różnych etapach pątniczej wędrówki. Pielgrzymi z wielką radością przyjęli informację, że bp Jerzy Mazur pierwszego dnia idzie z nimi.

Wszyscy, którzy nie mogą wyruszyć na pielgrzymkę są zaproszeni, aby stali się duchowymi pielgrzymami. Zwłaszcza do Ełczan biskup skierował szczególne zaproszenie, aby codziennie gromadzili się w katedrze ełckiej o godzinie 21.00 na pielgrzymkowy Apel Jasnogórski. „Niech będzie to modlitewna łączność z naszymi pielgrzymami oraz szczególne spotkanie i formacja duchowych pielgrzymów” – mówił bp Mazur.

Pielgrzymka diecezji ełckiej przejdzie ponad 500 km. Na Jasną Górę pątnicy dotrą 11 sierpnia (piątek) ok. godz. 10.30. Polskę przemierzają w sześciu grupach: Augustów, Jaćwingowie – Ełk, Jaćwież – Giżycko, Galindia- Pisz, Sambia, Suwałki.

mr / diecezja.elk.pl

Podobne wpisy